Dla wokalistów, konferansjerów, instrumentalistów

Bez względu czy mamy do czynienia z wokalistą, instrumentalistą czy konferansjerem, to zapewnienie odpowiedniego komfortu pracy na scenie zdecydowanie przyczynia się do jakości wykonania. Tu bardzo dużo zależy od tzw. zaplecza technicznego, czyli sprzętu jakim dysponujemy oraz obsługą. Dla każdego wokalisty czy muzyka pracującego na scenie bardzo ważnym elementem jest odpowiedni odsłuch. To właśnie dzięki tzw. monitorom odsłuchowym słyszą dobrze siebie jak i zespół czy orkiestrę im towarzyszącą. Oczywiście odsłuchy mogą być duże usytuowane na scenie jak i malutkie indywidualne w formie małej słuchawki dousznej. Tak więc spraw odpowiedniego nagłośnienia jest bez wątpieniem priorytetem. Oczywiście jak mowa o nagłośnieniu to tu decydująca rolę odgrywaj mikrofony z jakich nasi artyści korzystają. 

Rodzaje mikrofonów i ich charakterystyka

Spośród szerokiego asortymentu możemy wśród mikrofonów dokonać takiego podstawowego podziału na mikrofony dynamiczne i pojemnościowe. Te drugie możemy jeszcze sobie podzielić na jako wszechkierunkowe, dwukierunkowe, jak i jednokierunkowe (zobacz mikrofony na https://muzyczny.pl/217716_Crono-Md-x6-XLR-mikrofon-dynamiczny-wokalowy.html).

Tych podziałów w zależności od charakterystyki może być naprawdę wiele. Na pewno takim podstawowym czynnikiem różniącym pomiędzy siebie mikrofony dynamiczne od pojemnościowych jest ich czułość. Mikrofony pojemnościowe są znacznie czulsze niż dynamiczne, dlatego też częściej są wykorzystywane przy nagrywaniu np.: chórów, gdzie odległość od czaszy mikrofonu a źródła dźwięku jest większa niż w przypadku mikrofonów dynamicznych. Te często wykorzystywane są w wokalistyce solowej, gdzie odległość pomiędzy ustami śpiewającego a czaszą mikrofonu jest niewielka, bo zaledwie kilkunastocentymetrowa. Zdecydowana większa część mikrofonów dynamicznych to mikrofony tzw. ręczne, czyli takie które wokaliści trzymają w ręku bądź mają je umieszczone na statywie. Takie rozwiązanie wprowadza jednak spore ograniczenia dla wokalisty, konferansjera czy muzyka, bo albo musi zajmować sobie dłoń trzymając mikrofon, co w przypadku instrumentalisty jest nie do zaakceptowania, albo musi ograniczyć się do miejsca, gdzie mikrofon umieszczony jest na statywie. Jest jednak pewne rozwiązanie tego problemu, które od lat bardzo dobrze się sprawdza zarówno na zawodowej dużej scenie jak i z chęcią korzystają z tego amatorskie zespoły. Tym rozwiązaniem jest mikrofon nagłowny, który daje wykonawcy pełną swobodę ruchową. Dłonie mamy wolne więc w przypadku śpiewających instrumentalistów jest to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. 

Mikrofony nagłowne 

Mikrofon nagłowny to mikrofon, który zakładamy bezpośrednio na głowę. Jego membrana jest na specjalnym pałąku umieszczona dokładnie przy ustach wokalisty, prezentera czy konferansjera. Poziom sygnału jest taki sam niezależnie od kierunku, w którym się poruszamy. W zdecydowanej większości przy tego rodzaju mikrofonach zastosowanie mają systemy bezprzewodowe.  Ten rodzaj mikrofonu wykorzystuje się nie tylko w branży typowo muzycznej, mają one szerokie zastosowanie w teatrach, telewizji, prezentacjach biznesowych, w firmach call center jak również świetnie sprawdzają się przy prowadzeniu zajęć fitness.

Podsumowanie

Rynek oferuje nam bardzo duży asortyment różnego rodzaju mikrofonów. Duża część z tego asortymentu to bardzo specjalistyczne mikrofony dedykowane pod konkretne zadania i oczekiwania użytkownika.

Bardzo dużym ułatwieniem technicznym są bezprzewodowe systemy, które obecnie dominują na scenach. Przy wyborze mikrofonów oraz systemów bezprzewodowych warto kierować się jakością i renomą danego producenta (zobacz mikrofony CRONO na https://crono.pl/produkty/ oraz na https://glosnik.com.pl/crono-studio-101-to-mikrofon-pojemnosciowy-o-studyjnej-jakosci-brzmienia/ ).