Kilka porad dla giatrzystów akustycznych

Wszystko co związane z grą akustyczną pochodzi z komponowania piosenek, od akordów i sposób ich wydobywania do gry solowej jest tego bezpośrednim wynikiem – tak twierdzi wielu gitarzystów akustycznych.

Nie należy jednak dyskredytować samej gry, ćwiczeń czy też chęci do stawania się lepszym instrumentalistą. Bycie przede wszystkim songwritterem to jedno z podejść. To traktowanie muzyki jako chęci przekazania swoich emocji, grania muzyki jako takiej. Technika i umiejętności są w tym wypadku nośnikiem.

Wiedz jak działają twoje mikrofony

Bardziej niż w przypadku innych instrumentów, relacja pomiędzy gitarą akustyczną a mikrofonem jest niezwykle ważna. Rodzaj mikrofonów jakich używamy oraz sposób ich ułożenia względem gitary może radykalnie zmienić nasze brzmienie.

Wielu topowych gitarzystów rekomenduje mikrofony-paluszki, czyli cienkie pojemnościówki. Przykładem mogą być mikrofony Telefunken, które świetnie odzwierciedlają brzmienie akustycznych instrumentów. Obojętnie czy mamy do czynienia z nadmierną ilością szumów w przypadku grania palcami czy też nasze brzmienie jest nieco przekompresowane podczas używania kostki – odpowiednie mikrofony powinny niwelować te różnice.

Innymi przykładem może być Shure SM58, który nie odstaje brzmieniem od reszty mikrofonów, a przy tym jest niedrogi. Generalną zasadą jest eksperymentowanie w celu znalezienia odpowiadającego nam sprzętu. Jeżeli chcemy nagrać dobre demo albo nagrać świetny kawałek, nie możemy osiąść na laurach. Poświęć tyle ile możesz czasu by dobrać odpowiedni mikrofon do swojej giatry.

Wybierz gitarę, która do ciebie pasuje

Musisz wiedzieć czego szukasz. Gitara którą wybierzemy do grania na koncertach, niekoniecznie musi sprawdzić się podczas nagrywania w studio. Nie zawsze tak to działa. Brzmienie jakiego szukamy, może się diametralnie różnić.

Wiele starszych gitar, które posiadają swój własny niepowtarzalny charakter brzmienia, może lepiej się sprawdzić podczas nagrywania. Z kolei nowsze instrumenty, posiadające lepsze rozwiązania techniczne, mogą okazać się bardziej niezawodne podczas grania live. Chodzi tutaj przede wszystkim takie rzeczy jak trzymanie stroju czy elektronikę.

Warto zwrócić uwagę na gitary akustyczne firmy Martin, które zostały wyprodukowane na przełomie lat 60 i 70 XX wieku. Te gitary powinny sprawdzić się w oby dwu przypadkach.

Jeżeli chcesz znaleźć prawdziwie uniwersalny instrument, których będzie ci pomagał podczas gry, a nie tylko stwarzał problemy, musisz się przygotować dłuższe poszukiwania.

Czerpaj przyjemność z praktykowania

Najlepszym sposobem na ćwiczenia jest po prostu gra. Jeżeli aktualnie czegoś nie komponujesz, to prawdopodobnie uczysz się riffów kogoś innego. Powinno ci to sprawiać radość i przyjemność. To taki niewidzialny sposób praktykowania, w którym uczymy się poprzez radość z gry.

Jeżeli granie bezdusznych ćwiczeń w stylu przebiegów po skalach cię nudzi, wkrótce zaczniesz ich unikać, a robienie czegoś z niechęcią nie przynosi najlepszych rezultatów. Warto również pamiętać, żeby nie stać w miejscu – odkrywaj jak najwięcej nowych kompozycji. To wpłynie pozytywnie na twój ogólny rozwój jako muzyka.

Znajdź dobrego lutnika

Warto znaleźć odpowiedniego fachowca, który będzie się zajmował naszymi gitarami. Osobę, która jest świadoma możliwych problemów z instrumentem oraz wie jak im zaradzić – to niezwykle ważne.

Sprawdź otoczenie. Jeżeli znasz innych gitarzystów akustycznych, dowiedz się u kogo serwisują swoje gitary. Nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest pójście do pierwszego lepszego sklepu z gitarami. Jeżeli ktoś zajmuje się na codzień na przykład gitarami elektrycznymi, niekoniecznie musi mieć jakiekolwiek pojęcie o tym co zrobić z twoją 40-letnią gitarą akustyczną. Jeżeli znajdziesz odpowiedniego lutnika, napewno po czasie to docenisz.